Školení sušičů Virtuální prohlídka +420 235 301 321 Servis
czech arrow

Nová sušička kukuřice STELA BiTurbo šetří náklady


V loňském roce uvedla firma Stela-Laxhuber na trh převratnou technologii BiTurbo umožňující dvoufázový ohřev zrna. Nová generace sušáren BiTurbo využívá zcela nové technologické prvky, jejichž přínosem je snížení spotřeby tepla až o 15 % a omezení poškození zrna při sušení.

Sušárna kukuřice STELA BiTurbo suší zrno levněji

Úprava zrna sušením je nejdokonalejší konzervační metodou, která je nezbytná v případě skladování kukuřice, slunečnice či řepky, a mnohdy také obilí. V případě „mokrých žní“, jako tomu bylo letos, je obrovskou výhodou podniku vlastní sušárna, neboť sušení ve službách pořádně zahýbá s podnikovými výdaji. Díky novým sušárnám Stela BiTurbo, které nyní firma Pawlica nabízí, je sušení zrnin ještě levnější, než kdykoliv předtím.

Rodinná firma STELA-LAXHUBER Gmbh má za sebou 80letou historii. V současné době dodává na trh široký sortiment sušiček nejen pro zrniny, ale také ovoce, piliny, dřevní štěpku nebo digestát. „Sušička STELA je vyrobena z tvrzeného hliníku, který má absolutní odolnost vůči korozi. Její výkony se pohybují od 5 do 250 t/hod. Sestava STELY je vždy volitelná, přičemž zákazníkovi se nabízí několik možností ohřívání, vzduchotechniky, rekuperace tepla, omezení prašnosti, hlučnosti a automatické regulace vlhkosti. Sušárny jsou nabízeny v provedení dávkovém nebo kontinuálním, mobilním nebo stacionárním. Všechny typy jsou řízeny průmyslovým automatem Siemens a s ovládáním z klávesnice podle údajů zobrazených na displeji,“ informuje Ing. Pawlica.

Z praxe je známo, že sušičky obilí Stela-Laxhuber vynikají malou spotřebou plynu i elektřiny a nízkými měrnými náklady na palivo na usušení jedné tuny o 1 % vlhkosti. „Využijeme-li sušičku Stela-Laxhuber na sušení řepky, částečně na obilí a hlavně také na kukuřici, je doba návratnosti investice přibližně dva roky,“ tvrdí jednatel společnosti Ing. Petr Pawlica, MBA. Sušičky Stela jsou vysoce ceněny také díky své šetrnosti k zrnu. Při sušení nedochází k mechanickému poškození obilky ani snížení klíčivosti.

Dvoufázové sušení zrna

Nová generace sušáren BiTurbo využívá zcela nové technologické prvky, jejichž přínosem je snížení spotřeby tepla až o 15 % a omezení poškození zrna při sušení. Na rozdíl od předešlých modelů jsou u nových použity dva spalovací hořáky, přičemž každý z nich je možné nastavit na jinou teplotu. Dochází tedy k dvoufázovému sušení při němž je možné významně regulovat množství použitého tepla, a tak ušetřit hodně peněz,“ informuje Ing. Pawlica. Podrobněji řečeno, věž sušárny je rozdělena do dvou částí s rozdílnými sušícími teplotami. 

Zatím co v horní části je sušeno velmi vlhké zrno při teplotách 90 až 100 °C, v té spodní probíhá jeho dosušování při teplotách o mnoho vyšších (130 °C až 150 °C). Díky tomu, že je kukuřice sušena takto pozvolně, nedochází k poškození zrna, a zároveň je ušetřeno značné množství energie. V případě, že z pole přijede kukuřice o nižší vlhkosti, je pak možné k sušení využívat pouze jeden hořák, konkrétně ten ve spodní části a horní část pouze nahřívat.

Každá sekce sušičky STELA BiTurbo má také vlastní ventilátor a používá k ohřevu jiný typ vzduchu. V horní části se k sušení zrna využívá pouze čerstvý ohřátý vzduch, který je po „použití“ vypouštěn z věže ven. V dolní části je k čerstvému vzduchu přimícháván vzduch použitý, čímž se opět šetří část energie.  Sušičky disponují také novým systémem dvoustupňového odprašnění Combi Air Clean.

Jak probíhá sušení kukuřice

Jak vysvětluje projektant a konstruktér firmy Pawlica Ing. Martin Novák, revoluční uspořádání vzduchových kanálů u sušiček Stela s technologií BiTurbo snižuje požadované množství ohřátého vzduchu až na 50%, což má za následek snížení potřeby tepelné energie až o 15 % oproti konvenčnímu typu sušárny s aktivní rekuperací tepla. Jak dále popisuje, okolní čerstvý vzduch je nasáván v dolní části sušičky, aby byl ohřát, například hořákem spalujícím zemní plyn a následně veden do spodní sušící sekce sušící věže, tzv. oblasti suchého zrna, společně s předehřátým vzduchem z tzv. chladící zóny. Zde je produktu, opačně, než tomu bývá u současného sušícího procesu, odebírána vlhkost vzduchem ohřátým až na teplotu 150°C, aniž by došlo k poškození kukuřičného zrna, protože v této oblasti se vlhkost produktu pohybuje již mezi 18-20% vlhkosti. Stále dosti horký vzduch opouštějící oblast suchého zrna je veden následně do horní sušící zóny pomocným axiálním ventilátorem kde se opět mísí s okolním vzduchem nasávaným v horní části sušky, který je ohříván druhým hořákem na teplotu 120-130°C. Takto ohřátý vzduch prochází materiálem v oblasti vlhkého zrna a následně je vyfukován do okolní atmosféry druhým axiálním ventilátorem.

První instalace sušiček BiTurbo v zahraničí

Nové sušičky STELA BiTurbo jsou vysoce výkonné technologie, a jsou proto určeny pro velké zemědělské podniky, potravinářské firmy či zemědělské výkupy. Dokáží pracovat se spotřebou pod 1 m3 plynu na jednu tunu a procento. „Úspora energie je velká a investice se vyplatí. Například při sušení 10 tis. tun kukuřice ročně se její návratnost pohybuje od jednoho roku do dvou let,“ informuje Ing. Pawlica.

O tyto sušičky projevilo zájem již několik společností v Německu a Francii. 

Dvě instalace sušiček v zahraničí zajistila také společnost Pawlica s. r. o. První z nich byla postavena v rámci projektu realizovaného pro potravinářskou skupinu Panvita nedaleko Slovinského Mariboru. Vedle sušičky BiTurbo o výkonu 100 t/hod zde byla dodána také předčistička Gebr. RUBERG RUV 100 a dopravní systémy Skandia. To vše v protivýbušném provedení ATEX a s prašností do 10 mg/m3. Zároveň zde bylo provedeno také repasování stávajících sil. Společnost Pawlica s. r. o. tento projekt realizovala společně se svým partnerem STELA Engineering GmbH. „Pro velký zájem zemědělců jsme zde letos v říjnu uspořádali dny otevřených dveří. Při této příležitosti mohli návštěvníci vidět naši sušárnu i čističku v akci při posklizňové úpravě kukuřice,“ prozrazuje Ing. Pawlica.

Druhý zajímavý projekt s instalací sušičky BiTurbo o výkonu 30 t/h byl realizován pro polskou společnost Konspol sídlící v Gierlatowu. Zde byl vybudován příjem o výkonu 100 t/h, postavena dvojice mohutných sil BROCK (16.000 m3) a  pět expedičních zásobníků po 30 t s tenzometrickým vážením. Firma měla vysoký požadavek na kvalitu čištění, proto zde byla nainstalovány čistička Gebr. RUBERG RVS100, které byly zároveň propojeny se stávajícími sily. 

Více informací o sušičce kukuřice STELA BITURBO

Sledujte nás - Facebook

Dejte o nás vědět...

soc soc