Školení sušičů Virtuální prohlídka +420 235 301 321 Servis
czech arrow

Sila od firmy PAWLICA pro velké podniky i rodinné farmy


Rodinná farma Kolářových se věnuje chovu francouzských masných plemen "Limousin" a "Blond d`aquitaine" na statku v Hlásné Třebani. Sila na obilí by se na farmě velmi hodila!

Rodinná farma Kolářových se věnuje chovu francouzských masných plemen "Limousin" a "Blond d`aquitaine" na statku v Hlásné Třebani. Od doby privatizace a nejistých zemědělských počátků ušla pořádný kus cesty. Z mléčné farmy se transformovala na výrobce kvalitního hovězího masa s vlastním prodejem „ze dvora“, o který je zájem.

Manželé Kolářovi začali hospodařit v roce 1991 převzetím prvních hektarů zemědělské půdy od místního zemědělského družstva. Později, v roce 1993 jim byl vydán ještě objekt kravína v Hlásné Třebani společně s 90 kusy dojných krav. Kolářovi v zemědělství již pracovali, a tak měli dostatek zkušeností a výzvy, která stála před nimi, se nebáli.

S produkcí mléka museli skončit

Podnikání Kolářových bylo od začátku zaměřeno na výrobu mléka. „Devadesátá léta byla drsná. Vše se vyvíjelo a my jsme se učili za pochodu. Ze začátku to šlo bezvadně, ekonomika fungovala, ale po dvou letech nastaly problémy. Mlékárny přestaly platit za dodávky, postupně krachovaly a nás to také málem položilo. Takže jsme po nějaké době s výrobou mléka skončili. Spoustu výrobců díky tomu nepřežilo. My jsme naštěstí v té době nebyli zaúvěrovaní, takže jsme to zvládli,“ vzpomíná Ing. Michal Kolář a dodává, že farma se v té době naštěstí mohla finančně opřít o chov a ustájení rekreačních koní. „V té nejkritičtější době se nám otevřela možnost ustájování koní. Přebudovali jsme to tady svépomocí ze stáje pro dojnice na ustájení pro koně. Díky tomu jsme se dostali k pravidelným měsíčním tržbám, a to nás zachránilo,“ vypráví farmář. Této činnosti se farma věnuje i dnes. Ve své péči má zhruba dvacet koní.

Chov krav bez tržní produkce mléka byl správným rozhodnutím

V další životní i podnikatelské etapě se Kolářovi zaměřili na chov skotu bez tržní produkce mléka. Začali s převodným křížením, kdy na mléčné krávy připouštěli býky francouzských masných plemen. Tím po letech vybudovali nové stádo masných matek a nyní se jim rodí čistokrevná telata. „Hlavním produktem byla nejprve zástavová telata. Později jsme však začali koketovat s myšlenkou, že bychom si udělali vlastní bourárnu na maso. Zbyla tady nevyužitá mléčnice, takže místo jsme na to měli. Postupně jsme tedy začali dělat i výkrm. Na podzim 2020 se nám podařilo bourárnu dokončit a schválit, takže nyní můžeme prodávat maso ze dvora. Máme v plánu porážet okolo dvaceti kusů ročně, čímž získáme další stabilní ekonomický příjem. S prodejem zástavu se to nedá vůbec srovnat,“ chválí si farmář způsob, jakým dodává své produkci přidanou hodnotu.

Dnes se na chodu farmy podílí celá rodina s dalšími dvěma zaměstnanci. „Náš statek se od začátku snaží fungovat jako rodinná farma, a to co do filozofie hospodaření, tak i reálně,“ dodává.

Sila na obilí by se na farmě hodila

V současnosti farma hospodaří na výměře 213 hektarů. Většinu z toho tvoří travní porosty a orná půda pro výrobu objemných krmiv. Přibližně 30 ha orné půdy je určeno pro pěstování obilovin pro vlastní krmivovou základnu. S jeho uskladněním je ale trochu problém.  „Je pravdou, že pokaždé bojujeme s místem. Zatím obilí skladujeme v hale na zemi, nebo ve vacích, ale jakákoliv manipulace s ním, je velmi pracná,“ přiznává Ing. Kolář. Proto začíná přemýšlet na tím, že by si nechal postavit nějaké menší silo. „Dostali jsme od firmy PAWLICA nabídku na projednání možnosti výstavby sil, která by byla umístěna ve stodole. Pro naše potřeby by se jednalo o dva zásobníky se samospádovým vyprazdňováním. Příjem a plnění sil by zajišťoval dopravník. Na tento systém by byl napojen i šrotovník obilí, eventuálně i míchárna pro výrobu směsí pro výkrm,“ přemýšlí farmář nahlas. Vše jsou zatím jen úvahy, ale s tím, jak se podnik vyvíjí a rozšiřuje, farmář si uvědomuje, že by to byl krok správným směrem.

Přejeme hodně štěstí

PAWLICA tým

 

Sledujte nás - Facebook

Dejte o nás vědět...

soc soc