+420 235 301 321
   +420 720 948 813
  • Čeština726
  • Slovak

Posklizňové linky i pro rybáře

Díky novým silům na obilí rybářství hodně ušetří

Rybářství Kolář v letošním roce investovalo ve středisku v Náměšti nad Oslavou do stavby nových sil na obilí. Bez skladů bylo nuceno obilí často dovážet, platit za drahou dopravu a navíc jej nakupovat v průběhu roku za různě vysoké ceny. To se podniku prodražovalo.

Rybářství Kolář, které navazuje na dlouholetou činnost Rybářství Velké Meziříčí, se v loňském roce pustilo do modernizace svého střediska v Náměšti nad Oslavou. Jeho nový majitel Ing. Josef Kolář viděl stavbu sil na obilí jako jednu z priorit ve snaze zefektivnit ekonomiku provozu celého rybářství.

Malá posklizňová linka

Přípravné stavební práce začaly ve středisku v Náměšti nad Oslavou již v roce 2014 a letos na jaře byl projekt, který navrhla a zrealizovala firma Pawlica s. r. o., dokončen a zprovozněn. Přímo u sádek vyrostla v podstatě malá posklizňová linka, která zahrnuje příjmový koš, dvě sila na obilí BROCK, dopravní cesty o výkonu 55 t/h, expediční a akumulační zásobník, můstkovou váhu a šrotovník.

Americká pozinkovaná sila na obilí BROCK jsou nabízena v široké paletě velikostí a objemů až do obsahu 33 500 t. Mezi jejich přednosti patří kvalitní provětrávání s možností kanálů nebo celoroštové podlahy s malou perforací vhodnou i pro skladování řepky, dále rychlá stavba, vyztužení plechů zvenku i zevnitř, efektivní vyprazdňování a další. Do Rybářství Kolář byla dodána dvě sila BROCK s kuželovou výsypkou, každé o průměru 4,6 m a objemu 138 t. Sila jsou opatřena žebříkem a horní pochozí lávkou. Obilí se do sil dostává dopravními cestami z příjmového koše o výkonu 55 t/h, který je vybaven speciálním plastovým krytem. Obilí z něj může být dopravenou buď do sila nebo do šrotovníku. Plnění sil je zajištěno prostřednictvím americké obilní pumpy Hutchinson o výkonu 55 t/h. Jedná se o speciální, ale přitom jednoduchý systém horizontální i vertikální přepravy obilí, který má řadu výhod. Zejména šetrnou dopravu, vysoký výkon, potřebu menšího příkonu motoru, nižší opotřebení a další. Technologické řešení obilní pumpy umožňuje značnou variabilitu a je velmi jednoduché na instalaci. Dopravník vede vždy nad zemí, takže odpadávají nákladné a složité stavební práce. 

Firma PAWLICA staví obilní sila i pro rybáře.

Levnější krmení

Zmíněná posklizňová linka v Náměšti nad Oslavou slouží k uskladnění pšenice určené pro krmení dospělých kaprů a plůdků. Kapr je mimochodem pro Rybářství Kolář hlavní chovaná ryba, dělá přibližně 90 % výroby. Zbytek tvoří doplňkové ryby jako je Amur, Candát, nebo Siven. Loňská produkce ryb se v Náměšti nad Oslavou pohybovala okolo 230 t, za celé rybářství pak představovala 450 t. Téměř celá produkce kaprů se udá na domácím trhu, a to zejména během Vánoc. Pouze malá část jde na export, většinou do Německa.

Po výlovu jsou kapři umístěni do sádek, kde čekají na svou expedici a jsou zde přikrmování. Přikrmují se také plůdky. Celkem se tak v Náměšti nad Oslavou ke krmení ročně spotřebuje 400 t pšenice. „Dříve jsme kupovali obilí od okolních zemědělců, jeho cena ale dost kolísala. V letech, kdy byla vysoká, to pro nás bylo velmi obtížné. Další problém nám způsobil rozvoj bioplynových stanic. To byl najednou problém pšenici vůbec sehnat. Navíc nebylo kde ji uskladnit, takže se muselo nakupovat několikrát za rok a doprava byla velmi drahá,“ říká vedoucí střediska Ladislav Bazala, který je rád, že je problém s uskladněním obilí vyřešen.

Obilí z vlastního pole

Změna majitele rybářství přinesla i další výhody. Vzhledem k tomu, že je Ing. Kolář především zemědělcem zaměřeným na tradiční zemědělskou produkci, nemusí problematicky shánět cizí pšenici do svých rybníků. Používá tu, co si sám vypěstuje. „Krmivo teď seženeme mnohem levněji, jelikož využíváme propad vznikající při čištění pšenice na posklizňových linkách v našich zemědělských podnicích. Jedná se o menší nebo rozpůlená zrna, která nesplňují parametry pro potravinářské využití, ale rybám zcela vyhovují,“ vysvětluje Ing. Kolář. Nová obilní sila však nestačí na uskladnění ročního objemu pšenice, takže se počítá s tím, že budou muset být naskladněna dvakrát za rok. „Pro nás je zbytečné stavět kapacitu na celkovou potřebu celoročního krmení. Taková stavba by stála dvakrát tolik a vzhledem k tomu, že máme skladovací prostory jinde a vlastní kamiony, tak pro nás není žádný problém dovézt obilí odjinud a naskladnit dvakrát za rok,“ dodává Ing. Kolář. I tak rybářství značně ušetří na dopravě, nemluvě o tom, že při skladování v silech nedochází k nežádoucímu snižování kvality uskladněného produktu, jako tomu bylo v minulosti.

O rybářství

Rodina farmáře Koláře podniká v zemědělství již od devadesátých let. Vedle chovu dobytka, kuřat, vepřového a rostlinné produkce se od roku 2013 stará také o Rybářství Kolář na Vysočině, pod jehož správu spadá 150 rybníků. „Vedle klasického chovu pstruha se můžeme pochlubit také dlouhodobým chovem Sivena - velmi chutné a oblíbené ryby u šéfkuchařů v celém světě, Lína, Candáta, Štiky či dalších vynikajících sladkovodních ryb. Chceme zejména udržet kvalitní produkci pstruha duhového a sivena amerického. Pro tento cíl proběhne modernizace střediska ve Velké Losenici za účelem zkvalitnění produkce násadových ryb a dále modernizace středisek pro finalizaci ve Velkém Meziříčí a Ujčově. Toto předpokládá nákup matečních linií těchto druhů ryb z kvalitních a prověřených producentů,“ plánuje Ing. Kolář. 

 

Materiály ke stažení

Článek vyšel také v Zemědělci č. 33. Pdf verze zde.